Patenty

Vodík v doprave už viac nie je otázkou budúcnosti. Práve naopak, vodíkové dopravné prostriedky majú reálne využitie a realitou sa rovnako stávajú aj prvé čerpacie stanice na vodík. Univerzitný sektor nedávno predstavil v spolupráci so súkromnou spoločnosťou prototyp vodíkového autobusu a v štádiu príprav sú aj regionálne vlaky poháňané vodíkovými palivovými článkami. Sme pripravení na uhlíkovo neutrálnu budúcnosť?

„Práve tieto dôvody nás motivovali pripraviť pre odbornú verejnosť konferenciu Vodíkové technológie! Pripravení na budúcnosť... Prisľúbenú máme účasť tých najzvučnejších mien v automobilovom priemysle. Geografický balans zaručia svetoví lídri v inováciách zo Spojených štátov, Nemecka či Číny. Otvoríme témy ako elektrina vs. vodík či stav výskumu a vývoja na Slovensku v týchto oblastiach. Dvojdňová medzinárodná konferencia sa bude konať 9. až 10. decembra 2021 v Bratislave a bude vyvrcholením roka 2021, v ktorom sme sa k zelenšej budúcnosti priblížili míľovými krokmi,“ uvádza predseda Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky Matúš Medvec.

Európska komisia nedávno predstavila balík návrhov, ktorých cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Klimatická neutralita Európy je dosiahnuteľná len zásadným využívaním energie z obnoviteľných zdrojov či zavádzaním nízkouhlíkovej dopravy.

„Čo sa zdalo nedávno utópiou, stáva sa realitou, ktorá nás nesmierne teší. V úradných registroch sa objavujú patentové prihlášky a prihlášky úžitkových vzorov využívajúce vodík vo všetkých sférach či už v priemysle, alebo v samotnej doprave. Vodík by mal ale suplovať elektomobilitu len tam, kde je to efektívne, o konkrétnej podobe však rozhodne trh. Našou úlohou je poskytnúť technológiám ochranu, ako aj následne umožniť súťaž v ich využívaní s cieľom zelenšej budúcnosti pre všetkých,“ dodáva predseda ÚPV SR.

Konferencia je určená odbornej verejnosti, ako aj všetkým, ktorých téma vodíka zaujíma. Sledujte web a sociálne siete ÚPV SR, registrácia sa spustí čoskoro!

V prípade otázok nás kontaktujte e-mailom na hydrogen@indprop.gov.sk, resp. telefonicky na čísle +421/48/43 00 171.

Tlačová správa v PDF

Ilustračný obrázok


Súvisiace odkazy