Bratislavský hrad privíta medzinárodnú konferenciu „Na pôvode záleží 2026“ o ochrane a rozvoji regionálnych produktov
Bratislavský hrad bude 3. a 4. septembra 2026 dejiskom medzinárodnej konferencie Na pôvode záleží 2026: ochrana a rozvoj regionálnych produktov v Európe a vo svete. Podujatie organizuje Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky v spolupráci s Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) a bude venované ochrane a rozvoju regionálnych produktov prostredníctvom nástrojov duševného vlastníctva, najmä zemepisných označení.
Konferencia sa zameria na význam regionálnych značiek pre hospodársky a regionálny rozvoj, podporu miestnych výrobcov a zachovanie tradičných produktov s väzbou na konkrétne územia.
Prinesie stretnutie odborníkov z európskych inštitúcií, národných úradov priemyselného vlastníctva, výrobcov regionálnych produktov, zástupcov samospráv, cestovného ruchu i odbornej verejnosti. Súčasťou programu budú odborné diskusie, výmena skúseností a prezentácia príkladov dobrej praxe zo Slovenska aj zo zahraničia.
Na podujatí sa zúčastnia predstavitelia ÚPV SR, EUIPO, Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO), Európskej komisie, národných úradov priemyselného vlastníctva z európskych krajín, ako aj odborníci na zemepisné označenia, výrobcovia regionálnych produktov a zástupcovia organizácií regionálneho rozvoja či predstavitelia médií.
Základné informácie o konferencii
- Názov: Na pôvode záleží 2026: ochrana a rozvoj regionálnych produktov v Európe a vo svete
- Termín: 3. až 4. septembra 2026
- Čas konania: 3. septembra 2026 od 10.00 hod.; 4. septembra 2026 od 9.00 hod.
- Miesto konania: Bratislavský hrad
- Organizátori: Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky v spolupráci s Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO)
Program:
3. september 2026
- Otvorenie konferencie
- Aktuálny vývoj v oblasti zemepisných označení a ochrany regionálnych produktov v Európskej únii a vo svete
- Budúcnosť regionálnych produktov a ochrany duševného vlastníctva v Európe (panelová diskusia)
- Regionálne produkty v praxi: ochranné známky, branding a viditeľnosť na trhu
4. september 2026
- Národné a medzinárodné skúsenosti s podporou regionálnych produktov a zemepisných označení
- Úspešné príklady rozvoja regionálnych produktov a zemepisných označení v Európe
- Budúce výzvy pre regionálne značky a súvisiace práva duševného vlastníctva (panelová diskusia)
- Závery a odporúčania konferencie
Upozornenie: Program je predbežný a môže podliehať ďalším úpravám.
