Patenty

Produkty a služby

Procesy konania

Rezortná koordinačná skupina

Boj proti falšovaniu a autorskému pirátstvu

Verejné vyhlášky

Projekty spolufinancované z EÚ

Kontakty

Aktuality

Dokumenty na stiahnutie

Bardejovský med patrí k najchutnejším na svete

Vedeli ste, že Bardejovský med je akousi slovenskou verziou cibetkovej kávy a jeho kvalitu ocenili svetové odborné kapacity ako jeden z najlepších medov na svete?

Zemepisná oblasť, z ktorej pochádza Bardejovský med, je typická ucelenými porastmi jedlí. Podnebie je tu chladnejšie a vlhkejšie, čo pomáha producentovi medovice – voške. Vošky sa živia nabodávaním vetvičiek jedlí (alebo listov iných stromov) a cicaním ich šťavy. Niektoré zložky, ktoré ich metabolizmus nedokáže spracovať, vylúčia v podobe sladkých kvapiek. Práve tieto kvapky sú hlavnou zložkou pri tvorbe medu so špecifickou chuťou a hustou konzistenciou, ktorý nielen výborne chutí, ale má aj preukázateľne pozitívne účinky na naše zdravie.

„Počas tohto roka sme v USA, Anglicku, Taliansku, Slovinsku, Srbsku a Turecku získali celkovo 23 ocenení za chuť, kvalitu, dizajn balenia a za značku VOLANSKY HONEY. Medzi nimi sú aj dve zlaté a dve strieborné medaily zo svetovej výstavy a súťaže medov z USA, kde zaradili náš med medzi najchutnejšie na svete. Okrem toho sme boli na svetovej výstave Expo Dubaj 2020, kde nás pozval práve Úrad priemyselného vlastníctva SR, a aj vďaka tomu sa nám podarilo nadviazať viacero medzinárodných vzťahov v našom odvetví," povedal Martin Voľanský, ktorý sa celoživotne venuje produkcii medu.

V spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva SR prešiel Bardejovský med zložitým zápisným procesom na národnej úrovni a následne bola žiadosť o zápis chráneného označenia pôvodu zaslaná Európskej komisii. Európska komisia žiadosť schválila a od 30. 9. 2022 patrí Bardejovský med do rodiny chránených označení pôvodu a zemepisných označení, vďaka čomu sa svojou kvalitou a špecifickosťou zaradil k takým produktom, akými sú napríklad syr Roquefort či vína zo svetoznámej oblasti Bordeaux. Získané označenie uľahčí producentom expanziu na zahraničné trhy a pre spotrebiteľov je zárukou kvality, ktorá sa v čase nemení.

Ilustračný obrázok k článku

Martin Voľanský sa celoživotne venuje produkcii medu