Patenty

Produkty a služby

Procesy konania

Rezortná koordinačná skupina

Boj proti falšovaniu a autorskému pirátstvu

Verejné vyhlášky

Projekty spolufinancované z EÚ

Kontakty

Aktuality

Dokumenty na stiahnutie

Autentickosť Banskej Bystrice ocenili aj v Grécku

Banská Bystrica je jedným z piatich miest v Európe, ktoré sa môžu pýšiť titulom – autentické mesto. Úrad priemyselného vlastníctva SR spolu s Finančnou správou SR už od septembra minulého roka pracujú v rámci projektu Autentické mesto na organizácii podujatí, ktorých hlavným cieľom je upozorniť na dôležitosť originality a autentickosti. Jednou z hlavných úloh ÚPV SR je chrániť práva priemyselného vlastníctva, a tak bojovať proti nezákonnému kopírovaniu a falšovaniu. Problematika imitácie originálov, čiže fejkov nezačína a nekončí len v módnom priemysle. Žiaľ, nevydarené napodobneniny môžeme vidieť naprieč celým spektrom rôznych odvetví, kde práve táto skutočnosť môže spotrebiteľov ohroziť na zdraví, či v najfatálnejších prípadoch dokonca aj na živote, nehovoriac o enormných hospodárskych stratách, ktoré v dôsledku falšovania ochudobňujú ekonomiku.

Práve v rámci projektu Autentické mesto s partnermi vyvíjame aktivity, ktoré pre laickú, ale aj odbornú obec zahŕňajú šírenie osvety. Uvedomujeme si však, že začať treba hlavne s mládežou, a tak sme do programu podujatí zahrnuli aj súťaž pre žiakov základných a stredných škôl s názvom Originál vs. fejk – nebuď fejker! vďaka ktorej chceme mladých ľudí inšpirovať a podnecovať k premýšľaniu o tejto téme.

Projektové aktivity sme 4. apríla spolu s ostatnými autentickými mestami odprezentovali na pôde hostiteľského gréckeho mesta Solúna. Porovnali sme dosiahnuté výsledky a nastavili nové ciele. Podnetné stretnutie vyvrcholilo odovzdávaním ocenení za vyvinuté aktivity a jednu z cien sme priniesli aj do Banskej Bystrice.