Preskočiť na obsah
Titulná strana » O úrade » Aktuality

Výstava ručne maľovaných paravánov

Vo vstupných priestoroch Úradu priemyselného vlastníctva SR je od 10. októbra 2018 sprístupnená výstava ručne maľovaných paravánov autorky Ing. arch. Ingrid Krajčovičovej, Grafické štúdio INAK Banská Bystrica.

Grafické Štúdio INAK založila v roku 1992 Ing. arch. Ingrid Krajčovičová, ktorá vyštudovala Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave. Spočiatku pracovala ako architektka, no po nežnej revolúcii sa rozhodla naplno venovať počítačovej grafike a založila vlastné štúdio, ktoré má vo svojom portfóliu množstvo prác vizuálnej komunikácie a grafického designu. Okrem informačných a propagačných produktov, ktorých životnosť nepresahuje pár dní či mesiacov, sa môže pochváliť grafickým spracovaním viacerých reprezentatívnych knižných publikácií: ocenenej knihy výtvarníka Rudolfa Filu, monografie jedného z najvýznamnejších slovenských sochárov Jozefa Jankoviča, obrazových publikácií viacerých slovenských miest, literárnych a filozofických diel, či učebníc. Medzi najvzácnejšie patrí kolekcia kníh spracovaná pre Banskobystrické biskupstvo, z ktorého časť je súčasťou vatikánskej knižnice. Medzi poslednými grafickými prácami je aj Výročná správa ÚPV SR za rok 2017.
V roku 1998 sa autorka nadchla krásou paravánov a nápadom výtvarného spracovania mobilných deliacich stien. Vzhľadom na záujem verejnosti začala sa paravánom venovať systematickejšie a vytvorila samostatnú sekciu - štúdio paravánov. Spolu s Ľubomírom Linhardom navrhli jednoduchý systém spájania s možnosťou otáčania o 360 stupňov, ktorý si nechali v roku 1999 zaregistrovať ako úžitkový vzor v Úrade priemyselného vlastníctva SR.
Paravány Grafického štúdia INAK spájajú históriu s moderným úžitkovým dizajnom a praktickú stránku s prvkami súčasného výtvarného umenia. Každý - ručne maľovaný, aj digitálne spracovaný a tlačený najmodernejšou technológiou - je originálom, ktorému vdýchli dušu kreatívci. Sú to priestorové umelecké diela, pretože na ich tvorbe sa podieľajú absolventi Katedry výtvarnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB, Akadémie umení v Banskej Bystrici, Vysokej školy výtvarných umení či Vysokej školy muzických umení v Bratislave. Každý paraván je navrhnutý do konkrétneho interiéru. Aj keď tvar a motív výplne nadväzujú na štýl a farebnosť priestoru, výtvarne spracovaný paraván ho dotvára a pôsobí v ňom jedinečne a neprehliadnuteľne. Za posledne roky si INAK paravány našli svoje miesto v súkromných bytoch, ale aj v reštauráciách, kaviarňach, cukrárňach, kongresových sálach, v knižnici či v relaxačnom centre.
Kreatívci a spolupracovníci štúdia paravánov: Acsová Jana, Bátovská Veronika Mgr., Bernátová Magdaléna, Ing. PhD., Berta Viktória, Mgr., Bútorová Adriana, Mgr. art., Čačková Martina, Mgr., Gamcová Janka, Mgr., Géciová Zuzka, Mgr., Janečková Zuzu, Mgr. ,Krajčovičova Katka, Mgr. art., Krivošíková Sylvia, Mgr. art., Lapšanská Andrea, Mgr. art., Matušek Heňo, Mgr., Mlynarčíková Marianna, Mgr. art., Paulínyová Barbora, Mgr., Snoha Pavol, Mgr., Vaneková Angelika, Mgr.
Vystavené paravány - minivzorky aj výstavné kusy sú na predaj. Viac informácií na www.inak.sk, inak@inak.sk, 0905 635 569.

Výstava je prístupná v priestoroch ÚPV SR do 10. decembra 2018.

Ukážky vystavených paravánov:

Galéria k článku

Galéria k článku,

Galéria k článku

Dátum článku: 16.10.2018

Vytlačiť obsah aktuálnej stránky