Preskočiť na obsah
Titulná strana » O úrade » Aktuality

Úrad priemyselného vlastníctva upozorňuje – nekupujte pod stromček falošné darčeky!

Úrad priemyselného vlastníctva SR upozorňuje, že výška strát za rok 2019 v dôsledku falšovania a pirátstva sa v SR odhaduje na 456 mil. Eur. Predstavuje to 12,3 % predaja v rámci jedenástich odvetví. Problémové sú najmä odvetvia odevov, obuvi, doplnkov, ale aj oblasť kozmetických prípravkov a prípravkov pre osobnú starostlivosť.

Zdravotné riziko pre spotrebiteľa

Z dôvodu falšovania sa len v odvetví kozmetiky a výrobkov osobnej hygieny zvýšili straty z predaja v EÚ za rok 2019 o viac ako 2,5 miliardy Eur. Ide o najvyšší nárast spomedzi všetkých analyzovaných odvetví.

Podľa globálnej analýzy dosiahla celková hodnota ušlého zisku na Slovensku, z dôvodu falšovania tovarov, 84 Eur na obyvateľa Slovenska. Slovensko teda zaznamenáva výrazný nárast falšovania v odvetví kozmetiky a výrobkov osobnej hygieny. Falšované výrobky z oblasti osobnej hygieny alebo oblečenia môžu byť veľmi nechceným darčekom, keďže neprešli riadnym testovaním ako výrobky uvádzané na trh v EÚ. Môžu spôsobiť aj poškodenia zdravia z dôvodu ich chemického zloženia či neregulovaného spôsobu prípravy.“ uvádza Matúš Medvec, predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR).

Falšovanie výrobkov a autorské pirátstvo majú zničujúci účinok nielen na podnikanie, ale sú aj škodlivé pre spotrebiteľa. Napriek tomu, že obchodníkom, ktorí predávajú falošný tovar, hrozí pokuta v desiatkach tisícoch eur, príležitosť zisku ich neodradí predávať. Často pritom ide o nekvalitný tovar z tretích krajín. Či už ide o hračky, kozmetiku alebo oblečenie, zväčša sú tieto tovary aj veľmi nebezpečné pre zdravie.

Najčastejšie sa falšuje:

 • elektronika
 • potraviny a nápoje
 • športová obuv
 • oblečenie
 • hračky
 • hodinky
 • šperky
 • parfumy

Čo Vám hrozí v prípade, že budete používať alebo užívať falošný tovar:

 • lieky a výživové doplnky – na ich výrobu sa používajú rôzne a akékoľvek suroviny, ktoré neprešli prísnymi normami a kontrolou. Môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.
 • zdravotnícke pomôcky, kontaktné šošovky a prístroje na testovanie krvi sú len niektoré z výrobkov, ktoré sa napodobňujú a predávajú na internete alebo dokonca v bežných obchodoch. Môžu stáť menej, ale môžu mať vážne škodlivé účinky kvôli tomu, že sú nízkej kvality, vyrobené z nesprávnych materiálov a majú neistý účinok.
 • falšované oblečenie - chemikálie používané v textíliách, odevoch a obuvi v Európe sú podrobne analyzované a sú zakázané, ak sa zistí, že sú škodlivé. Komplexný právny predpis s názvom REACH požaduje, aby všetky chemikálie v Európskej únii boli testované. To je dôvod, prečo odevy legálne predávané v Európe veľmi zriedka spôsobujú alergie a podráždenia. Avšak falošné tovary môžu obsahovať chemikálie, ktoré neboli testované a spôsobiť vám takisto vážne zdravotné problémy.

Internet otvoril obrovské obchodné príležitosti, umožňuje nájsť najvýhodnejšie ponuky a to aj bez ohľadu na iné riziká. Rastúci predaj prostredníctvom internetu však priťahuje aj podvodníkov. Pre niektorých ľudí predstavuje internet nový trh pre dodávky falzifikátov. Falošné webové stránky sú čoraz dokonalejšie, takže je ťažké odlíšiť ich od pravých. Snažia sa vás nalákať tým, že používajú názvy domén, ktoré sú veľmi podobné názvom známych špičkových značiek a spoločností. Buďte ostražití! V súčasnosti je len málo možností na ochranu pred takýmito praktikami.

Nekupujte falšované výrobky. Originál je len jeden.


Mgr. Matúš Medvec, MBA Predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR


#falsovanie #dobretrebachranit #falosnedarceky #fake #obchod #spotrebitel #ochrannaznamka #originaljelenjeden


Kontakt pre médiá:
Erika Presperínová, +421 905 529 310, erika.presperinova@indprop.gov.sk

Ukážky falzifikátov:

Ukážka falzifikátu

Ukážka falzifikátu

Ukážka falzifikátu

Dátum článku: 22.12.2020

Vytlačiť obsah aktuálnej stránky