Preskočiť na obsah Banner hlavnej stránky webu www.upv.sk
Titulná strana » O úrade » Aktuality

Súčasťou mníchovského Oktoberfestu sú aj patenty

V hlavnom meste Bavorska v Mníchove sa 18. septembra začne najväčší sviatok piva Oktoberfest a potrvá do 5. októbra. Na jedinečnom podujatí sa očakáva vyše 6 miliónov návštevníkov a predá sa viac ako 6,7 miliónov litrov piva.

Väčšina návštevníkov si však neuvedomuje, že Oktoberfest alebo „Wiesn", ako mu hovoria miestni, je tiež prehliadkou patentovaných technológií. Podľa databázy Európskeho patentového úradu (EPÚ) sa najviac patentov (1 813) vzťahuje na pivné pípy. 285 patentov sa týka zariadení na grilovanie kurčiat a vyše 40 obrovských kolotočov (Ferris wheels).

Rastúci počet návštevníkov podujatia znamená tiež vyššie nároky na bezpečnosť obrovských kolotočov, o to viac, že spotreba piva je nemalá... Pre vlastníkov takýchto zariadení je to dostatočný dôvod investovať do vylepšenia technológií. Výsledok? Mnohé riešenia si nájdu cestu do EPÚ prostredníctvom patentovej prihlášky.

Zoberme si napríklad pivné pípy: vďaka nim personál v jednom stánku načapuje denne 60 až 70-tisíc litrov piva. Aby bol jeho prietok efektívnejší, v mnohých pivných stánkoch začali v ostatných rokoch využívať patentované turbo čapovanie.

Alebo si predstavte, že sedíte na horskej dráhe a budete si môcť vybrať, ktorým smerom sa budete pohybovať ďalej alebo akú hudbu chcete počúvať na zvýšenie svojho adrenalínu. Tieto futuristické scenáre sa čoskoro stanú realitou.

Dnes si už návštevníci môžu vyskúšať najvyššiu prenosnú vežu s voľným pádom na svete. Po 80-metrovom páde patentovaný brzdný systém s magnetickým vankúšom umožní hladko pristáť, „cestujúci" sa bezpečne dostanú späť na zem.

Jeden z najstarších kolotočov na Oktoberfeste – „Krinoline" tiež využíva významnú inováciu: už v roku 1938 majiteľ tejto atrakcie Michael Grossmann vedel, že potrebuje urobiť modernejší kolotoč ako ten, čo predtým fungoval na „ľudský" pohon. Bol presvedčený, že je to jediný spôsob, ako na kolotoči uspokojiť rastúce nároky ľudí na komfort. Grossmann elektromechanický motor pre Krinoline, ktorý si neskôr dal patentovať, vyvíjal viacero rokov.

Pozrite si na internete niektoré najoriginálnejšie patentované technológie na Oktoberfeste http://www.epo.org/news-issues/technology/lifestyle/oktoberfest.html

Sledujúc video zistíte, ako je možné len za tri sekundy načapovať krígeľ piva, čo hovorí majiteľ Krinoline Theo Niederländer o najnovších trendoch v lunaparkoch a ktoré technológie zvyšujúce tep víťazia medzi návštevníkmi Oktoberfestu.

http://www.epo.org/news-issues/news/2014/20140904.html

Dátum článku: 12.9.2014

Vytlačiť obsah aktuálnej stránky