Preskočiť na obsah Banner seminára - presmerovanie na aktualitu
Titulná strana » O úrade » Aktuality

Štúdia "Trendy v obchode s falšovaným a pirátskym tovarom."

Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) v spolupráci s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vypracovali štúdiu „Trendy v obchode s falšovaným a pirátskym tovarom“.

Táto štúdia obsahuje aktualizovanú kvantitatívnu analýzu hodnoty, rozsahu a veľkosti svetového obchodu s falšovanými a pirátskymi výrobkami. V správe sa používa na mieru prispôsobená štatistická metodika, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre štúdiu OECD (2008) a vypracovaná pre správu OECD –EUIPO (2016), ktorá bola založená na údajoch za rok 2013.

V tejto aktualizovanej správe založenej na údajoch za rok 2016 sa odhaduje, že v uvedenom roku mohol medzinárodný obchod s falšovanými a pirátskymi výrobkami dosiahnuť objem až 509 miliárd USD. Toto číslo predstavuje 3,3 % svetového obchodu. Nie sú v ňom zahrnuté falšované a pirátske výrobky vyrobené a spotrebované na domácom trhu, ani pirátske digitálne produkty, ktoré sa šíria cez internet. V predchádzajúcej štúdii OECD – EUIPO, ktorá vychádzala z rovnakej metodiky, sa odhadlo, že v roku 2013 predstavoval falšovaný a pirátsky tovar 2,5 % svetového obchodu, čo sa rovná až 461 miliardám USD. 

Úplná správa (.pdf, 511 kB)

Dátum článku: 21.3.2019

Vytlačiť obsah aktuálnej stránky