Preskočiť na obsah Banner hlavnej stránky webu www.upv.sk
Titulná strana » O úrade » Aktuality

Európsky vynálezca roka 2014

Dňa 17.6.2014 sa v Berlíne uskutočnilo podujatie  s názvom Cena Európsky vynálezca 2014 aj za účasti prezidenta Európskeho patentového úradu Benoîta Battistelliho.

 

 

Komisia udelila ocenenia v 6 rôznych kategóriách:

  1. V kategórii veda a výskum bola cena udelená Christoferovi Toumazou (GB) za jeho vynález rýchlej analýzy DNA mimo laboratórneho prostredia.
  2. V kategórii malých a stredných podnikov bola cena udelená skupine Jensen, Nielsen a Keller (DK), ktorá sa zaoberala čistením vody. Vynašli vysoko efektívnu metódu čistenia vody, ktorá je energeticky nenáročná.  
  3. V kategórii priemyslu bola cena udelená Andriesovi, Guillemontovi a ich skupine (BE a FR) za vynájdenie vysoko efektívneho a rýchlo účinkujúceho lieku proti TBC. Liek zabraňuje prísunu energie k baktériám TBC a tým bráni jej rozširovaniu a zároveň ju likviduje. Je to prvý liek proti TBC za posledných 40 rokov.
  4. V kategórii mimoeurópskych krajín bola cena udelená W. Hullowi (US), ktorý je považovaný za otca 3D tlače. Jeho vynález sa využíva od automobilového priemyslu až po medicínu.
  5. Cena obecenstva bola udelená skupine Nagaya, Hara,Watabe, Nojiri a Uchiyama (JP), ktorá vynašla 2D kód, ktorý sa používa v automobilovom priemysle. Kód umožňuje prepojenie fyzického sveta s virtuálnym.
  6. Cena za celoživotné dielo bola udelená profesorovi Fischerovi (DE, 94 rokov), ktorý  si dal zaregistrovať vyše 1 100 vynálezov. Medzi jeho najznámejšie vynálezy sú považované: synchronizovaný blesk pre fotoaparáty, rozperka (hmoždinka Fischer) a stavebnica – hračka „fischertechnik“.

Slovenskú republiku na podujatí reprezentoval zástupca firmy Spinea z Prešova, ktorý sa v roku 2009 dostal medzi trojicu nominovaných na víťaza v kategórii malé a stredné podniky.

Viac informácii o podujatí: E-zine_Awards (195kB *.pdf )

Dátum článku: 8.7.2014

Vytlačiť obsah aktuálnej stránky