Preskočiť na obsah Banner hlavnej stránky webu www.upv.sk
Titulná strana » O úrade » Aktuality

EUCYS 2012

EUCYS 2012

Jednu z cien v rámci súťaže Európskej únie pre mladých vedcov 2012 (European Union Contest for Young Scientists – EUCYS) venoval aj ÚPV SR ako inštitucionálny partner podujatia. Predseda ÚPV SR Ľuboš Knoth 25. septembra v historickej budove Slovenského národného divadla slávnostne odovzdal finančnú odmenu 2-tisíc eur Gergelymu Pappovi (19) z Maďarska, autorovi projektu Rezonančný reproduktor s neodýmovým magnetom (strojárstvo), za kreatívnosť diela.

    Súťaž mladých vedcov vyhlásila EÚ v roku 1989 s úmyslom motivovať mladých ľudí, aby sa venovali vede, prípadne sa vydali na dráhu výskumného pracovníka. Odvtedy sa každý rok stretávajú mladí vedci vo veku od 14 do 21 rokov (nielen z Európy), aby vždy v inej hostiteľskej krajine prezentovali svoju prácu a uchádzali sa o tie najvyššie ceny, pričom zúčastnení sa už vo svojej vlasti stali držiteľmi prestížnych vedeckých ocenení. Práve preto je EUCYS pre mladých vedcov jednou z najnáročnejších súťaží na svete.

    EUCYS 2012, pod gesciou Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre výskum a inovácie, zorganizovali 21. – 26. septembra v bratislavskej Incheba Expo Aréne občianske združenie Mladí vedci Slovenska a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

    Každý súťažiaci mal k dispozícii jeden stánok, kde prezentoval svoj projekt členom medzinárodnej poroty i návštevníkom. Tohto roku súťažilo 83 projektov z 36 krajín, Slovensko bolo zastúpené tromi projektmi týkajúcimi sa chémie, životného prostredia a biológie. Zo Slovákov si najlepšie počínal Peter Horváth (19), ktorý získal dve ceny v oblasti chémieIntel ISEF 2012 a EuCheMS – za projekt Syntéza nových triazénových zlúčenín a ich aplikácia v spektrofotometrickom stanovovaní kadmia.

Tri prvé ceny, každú v hodnote 7-tisíc eur, získali:

  • Philip Huprich (19), Manuel Scheipner (19) a Daniel Zindl (19) z Rakúska; strojárstvo; názov projektu„Strážca“ kamery
  • Mark Kelly (18) a Eric Doyle (17) z Írska; fyzika; názov projektuSimulácia presnosti v gravitačnom probléme viacerých telies
  • Jakub Nagrodski (17) z Poľska; chémia; názov projektuVývoj molekulárnej náplasťovej terapie

    Okrem samotnej súťaže sa konal aj workshop, zameraný na problematiku STEM (veda, technika, inžinierstvo a matematika), a pozornosť pútala i konferencia o moderných metódach vzdelávania a spolupráci škôl a priemyslu.

Budova SND, kde sa odovzdávanie cien konalo
Budova SND, kde sa odovzdávanie cien konaloPeter Horváth (19), ktorý získal dve ceny v oblasti chémie – Intel ISEF 2012 a EuCheMS

Dátum článku: 28.9.2012

Vytlačiť obsah aktuálnej stránky