Preskočiť na obsah Banner hlavnej stránky webu www.upv.sk
Titulná strana » O úrade » Aktuality

Espacenet: Preklady patentov už aj v slovenčine a ďalších piatich jazykoch

V snahe naďalej zlepšovať prístup k údajom z patentových dokumentov vo viacerých jazykoch sprístupnil Európsky patentový úrad (EPÚ) informácie v ďalšom súbore európskych jazykov vo svojom voľne dostupnom nástroji strojového prekladu Patent Translate. Pridaním bulharského, českého, islandského, rumunského, slovenského a slovinského jazyka ponúka služba rýchle preklady z angličtiny a do angličtiny pre 21 jazykov. Služba je voľne dostupná v on-line databáze EPÚ Espacenet na adrese http://worldwide.espacenet.com.

"Patent Translate odstraňuje jazykovú bariéru z patentových dokumentov a poskytuje európskym vynálezcom a podnikom jednoduchší prístup k technológiám známym zo stavu techniky", povedal prezident EPÚ. „Teší nás, že môžeme užívateľom z tejto skupiny krajín ponúknuť lepší prístup k patentovým dokumentom z celého sveta, zatiaľ čo informácie o ich vynálezoch sú prístupné v angličtine veľkému množstvu užívateľov. Prispieva to ku kvalite patentov a napomáha posilňovaniu konkurencieschopnosti európskych podnikov," povedal.

Služba Patent Translate bola spustená vo februári 2012 a poskytuje viacjazyčný prístup k veľkému súboru patentových dokumentov prístupných na webovej stránke EPÚ. Služba je výsledkom spolupráce medzi Google, EPÚ a národnými úradmi členských štátov EPÚ a ostatných veľkých patentových úradov z celého sveta, ktoré dodávajú do systému patentové údaje vo svojich národných jazykoch. Služba by mala pomôcť európskym podnikom zlepšiť vyhľadávanie a identifikáciu príslušných patentových dokumentov pre svoje projekty V&V. Jazyky sú pridávané postupne, naposledy bola pridaná japončina a čínština.

Je predpoklad, že do konca roka 2014 bude služba Patent Translate obsahovať 28 jazykov 38 členských štátov EPÚ a k tomu ruštinu a hlavné ázijské jazyky. Služba vytvorí najkomplexnejšiu viacjazyčnú platformu pre patentové informácie na svete. Patentová databáza EPÚ Espacenet už teraz obsahuje viac ako 80 miliónov patentových dokumentov z celého sveta.

Dátum článku: 27.6.2013

Vytlačiť obsah aktuálnej stránky